DOŚWIADCZONY PRODUCENT NARZĘDZI I ELEMENTÓW METALOWYCH

DLA BUDOWNICTWA

SKLEP INTERNETOWY - SPRZEDAŻ DETALICZNA I HURTOWA

     

Twój koszyk jest pusty

  Logowanie/rejestracja

Jakie wybrać zawiasy do bramy skrzydłowej?

 

Bramy skrzydłowe są bardzo popularnym i chętnie wykorzystywanym rozwiązaniem. Wyjątkowo istotnym elementem jest dobór odpowiednich zawiasów, zapewniających płynne otwieranie i zamykanie skrzydeł. Dzisiejszy rynek oferuje wiele rozwiązań, które powinny zostać dopasowane bezpośrednio do rodzaju bramy.

 

Na jakie rodzaje zawiasów warto zwrócić uwagę?

Zawias jest jednym z najistotniejszych elementów konstrukcyjnych w bramach. Odpowiada za przyjęcie na siebie całej siły, występującej podczas obrotu skrzydła. To od niego uzależnione jest jej funkcjonowanie, dlatego warto wybierać świadomie. Tylko wtedy zyskujemy gwarancję, że brama posłuży nam przez długie lata.

Z dużą pewnością można wybierać spośród dwóch rodzajów zawiasów: regulowanych (inaczej nazywanych śrubowymi) oraz toczonych. Chociaż obydwa warianty spełniają dokładnie taką samą funkcję, to ich budowa oraz sposób działania różnią się w znaczący sposób. Podstawową różnicą jest sposób i miejsce jego montażu.

 

Zawiasy śrubowe — regulowane

Zawiasy regulowane są obecnie jednym z najchętniej wykorzystywanych rozwiązań. Są proste i szybkie w montażu, nie wymagają wcześniejszego ustawiania skrzydła. Posiadają gwintowany trzpień, zaopatrzony w zawleczkę i dają możliwość odpowiedniej regulacji, zaraz po osadzeniu na nich skrzydła. Ich prawidłowe mocowanie nie wymaga wcześniejszych przygotowań.

Zawiasy będą ciągle narażone na działanie czynników atmosferycznych, dlatego dobrze wybierać spośród materiałów cechujących się dużą wytrzymałością. Ponieważ mówimy o bramach zewnętrznych, warto zwrócić uwagę na to, czy zostały odpowiednio zabezpieczone przed korozją. Tutaj najlepszym rozwiązaniem będą ocynkowane zawiasy.

 

Zawiasy toczone

Najczęściej wymagają spawania zarówno do bramy, jak i do słupka, dlatego dla wielu osób może to być kłopotliwe rozwiązanie. Montaż jest nieco bardziej czasochłonny i bardzo łatwo o popełnienie błędów, które ciężko wyeliminować na późniejszym etapie prac. Przed przystąpieniem do mocowania, najpierw należy prawidłowo ustawić bramę, przy czym należy wspomnieć, że po przyspawaniu wymagających tego elementów, dalsza regulacja stanie się niemożliwa.

Można wybierać spośród dwóch wariantów zawiasów: kulkowych i tradycyjnych. Pierwsze rozwiązanie zapewni płynniejszą pracę całej bramy i lepsze przenoszenie jej ciężaru. Tutaj równie istotnym aspektem będzie wybór zawiasów stworzonych z materiałów, które bez trudu zniosą każdą pogodę.

Bez względu na to, które rozwiązanie wyda się Wam odpowiedniejsze, najpierw warto rozeznać się na rynku, sprawdzić dostępność konkretnych wariantów i określić swój budżet, a w drugiej kolejności wybrać zawiasy, które będą trwałe.