DOŚWIADCZONY PRODUCENT NARZĘDZI I ELEMENTÓW METALOWYCH

DLA BUDOWNICTWA

SKLEP INTERNETOWY - SPRZEDAŻ DETALICZNA I HURTOWA

     

Twój koszyk jest pusty

  Logowanie/rejestracja

Co warto wiedzieć na temat obróbki metali?

 

Obróbka metali to nic innego jak proces technologiczny, którego celem jest zmiana wymiarów, kształtów czy też właściwości chemicznych oraz fizycznych metali. Jakie procesy wyróżniamy?

 

Frezowanie

To obróbka skrawaniem przedmiotów wykonanych z drewna, metalu, tworzyw sztucznych, czy też pozostałych materiałów skrawalnych poprzez wykorzystanie wieloostrzowego narzędzia na obrabiarce, którą nazywamy frezarką. W czasie tego procesu ruch obrotowy jest wykonywany przez narzędzie, a przedmiot, jaki poddajemy obróbce, porusza się w sposób posuwowy. Wyróżniamy frezowanie przeciwbieżne oraz współbieżne, a także czołowe i obwodowe.

 

Toczenie CNC

To jeden z najpopularniejszych sposobów obróbki skrawaniem. W czasie tego procesu przedmiot, jaki jest obrabiany, wykonuje obrotowy ruch, a nóż tokarski, czyli narzędzie, ruch liniowy. Do wyboru mamy kilka typów toczenia. Zaliczamy do nich:

  • Zewnętrzne;
  • Wzdłużne;
  • Poprzeczne;
  • Kopiowe;
  • Obwiedniowe.

Warto wspomnieć, że toczenie odbywa się na specjalnych tokarkach.

 

Szlifowanie

W przypadku tej obróbki skrawaniem wykorzystuje się narzędzie skrawające, jakim jest osełka, ściernica czy też taśma ścierna. Szlifowanie to proces, który stosuje się w czasie przeprowadzania obróbki hartownych stalowych przedmiotów, w celu zdarcia niedużej ilości materiału z walcowanych, odlewanych czy też kutych przedmiotów.

 

Wykrawanie

Proces wykrawania to swoistego rodzaju technologia cięcia. Tutaj wykorzystuje się charakterystyczne specjalne elementy, takie jak prasy oraz wykrojniki. Pierwsza maszyna najczęściej jest mimośrodowa lub mechaniczna. To za jej sprawą możliwe jest bardzo silne odkształcenie danego materiału oraz ucięcie go w pożądanym miejscu. Z kolei wykrojnik musi być znacznie bardziej wytrzymały niż blacha, jaka poddawana jest cięciu. Element ten podkładamy pod powierzchnią, jaką obrabiamy w celu zapewnienia bezpieczeństwa.

 

Gięcie

To obróbka materiału, po której uzyskamy trwałą zmianę krzywizn wybranego przez nas materiału bez konieczności zmiany poprzecznych wymiarów. Gięcie metalu, czyli na przykład prętów, odbywa się na zimno lub ciepło. Możemy wyróżnić tłocznicze oraz kuźnicze gięcie.

 

Gwintowanie

Gwintowanie to bardzo popularna metoda obróbki skrawaniem. Wykorzystuje się ją przede wszystkim w czasie kształtowania gwintów wewnętrznych oraz zewnętrznych. Aby osiągnąć pożądany efekt, konieczne jest wykorzystanie wiertarki czy też frezarki. Gwintowanie dzielimy na aż trzy popularne rodzaje. Zaliczmy do nich gwintowanie ręczne, plastyczne oraz oczywiście maszynowe.